Domena .ua, czyli jak zarejestrować domenę na Ukrainie?

Ukraiński rynek niesie za sobą ogromny potencjał, zwłaszcza odkąd Polska otworzyła się na pracowników zza wschodniej granicy. Na ulicach naszego kraju coraz częściej można dostrzec reklamy outdoorowe adresowane właśnie do Ukraińców. Co jednak, jeśli chciałbyś założyć stronę internetową w domenie .ua, skierowaną na ten wschodni rynek? Wtedy zaczynają się schody, ponieważ rejestracja domeny z końcówką „.ua” wymaga spełnienia wielu warunków.


Osoby, które po raz pierwszy chcą zarejestrować stronę www w domenie .ua, mogą być zaskoczone, jak wiele komplikacji się z tym wiąże, zwłaszcza w porównaniu z procesem wykupywania domen związanych z krajami należącymi do Unii Europejskiej. W przypadku adresów z końcówką .ua nie wystarczy „kliknąć i kupić”. Cała procedura jest znacznie bardziej złożona.


Rejestracja domeny .ua krok po kroku
Aby zarejestrować stronę w domenie .ua, musisz spełnić określone warunki formalne. Najważniejszym jest posiadanie znaku towarowego zarejestrowanego:

  • albo bezpośrednio na Ukrainie,
  • albo zarejestrowanego w WIPO (Światowa Organizacja Własności Intelektualnej), zgodnie z porozumieniem madryckim, z przeznaczeniem na rynek ukraiński.

Co ważne, formalności związane z funkcjonowaniem znaku towarowego muszą zostać zakończone przed wszczęciem procedury rejestracji domeny .ua. W przeciwnym razie wniosek prawdopodobnie zostanie odrzucony.


Warto również pamiętać o tym, że nazwa rejestrowanej domeny musi być zgodna z nazwą znaku towarowego – wówczas istnieje najwyższe prawdopodobieństwo, że ukraiński operator wyrazi zgodę na jej utworzenie. Samą nazwę domeny można zapisać zarówno w alfabecie łacińskim, jak i rosyjskim (cyrylicy), który jest stosowany na Ukrainie.


Z uwagi na dodatkowe wymagania i obostrzenia możesz się też spodziewać, że koszt rejestracji i utrzymania domeny .ua będzie dość wysoki.


Ile trwa rejestracja strony w domenie .ua?
Proces ten – z uwagi na konieczność dopełnienia powyżej opisanych formalności – może zająć znacznie więcej czasu niż rejestracja strony w domenie .pl i podobnych. Oczekiwanie na zgodę operatora może potrwać kilka tygodni – średnio jest to 21 dni. Aby rejestracja mogła zostać przeprowadzona prawidłowo, należy przedstawić potwierdzenie posiadania znaku towarowego na Ukrainie lub międzynarodowego znaku towarowego z przeznaczeniem na rynek ukraiński.


Warto mieć na uwadze, że wniosek o rejestrację może zostać odrzucony np. wówczas, gdy w nazwie domeny znajdą się niedozwolone znaki – należy do nich np. „&”.


Co zamiast .ua?
Domena .ua, choć niesie za sobą ogromny potencjał biznesowy, nie jest jedyną, którą możesz wykorzystać, chcąc dotrzeć na rynek ukraiński. Istnieje kilka alternatyw, które nie są objęte tymi obostrzeniami. Najpopularniejsza to adres w domenie .com.ua. Jest ona odpowiednia dla niemal każdej firmy, która chce wejść na ten wschodni rynek.


Oprócz tego warto rozważyć domeny takie jak: org.ua, a także .net.ua czy też regionalne – na przykład .kiev.ua. Wybór uzależnij od tego, co znajdzie się na Twojej stronie i do kogo konkretnie będzie adresowana.


Skorzystaj z pomocy przy rejestracji ukraińskich domen.
Bez względu na to, czy chcesz się zdecydować na stronę w domenie .ua, czy innych ukraińskich – możesz obawiać się, że rejestracja będzie utrudniona, również z uwagi na barierę językową. Aby uniknąć komplikacji i zaoszczędzić czas, powierz to zadanie specjalistom. Jego wykonania podejmą się m.in. eksperci z firmy Undicom, która specjalizuje się w tworzeniu i obsłudze nowoczesnych stron internetowych. Korzystając z pomocy doświadczonego partnera, ograniczysz spoczywające na Tobie formalności do minimum. Specjaliści dopełnią ich za Ciebie – tak, abyś w krótkim czasie mógł zacząć promować swoją działalność na rynku ukraińskim. 

Powrót do listy
Ocena: 4,64 (Ilość głosów: 134)
Nie czekaj dłużej!

Stwórzmy coś wspólnie. Opowiedz nam o swoim pomyśle, odpowiedz na kilka pytań (jesteśmy dociekliwi!) a potem… rozsiądź się wygodnie w fotelu i czekaj na efekty. Twój projekt jest już w drodze. Przekonaliśmy Cię?